2026 Cobalt Boats R4

2026 Cobalt Boats R4
Location:Sales + Showroom
or
Call 641-357-0127
Description
Great Looking Cobalt With A Great Ride! Details Include:Pacific Blue Hull Side w/Frost Grey Accent Stripe & Rich Ebony Hull BottomFrost/Slate InteriorBow & Cockpit CoversDocking LightsEasy Fold Premium BiminiFender ClipsSeagrass Snap Out FlooringRGB LightingPremium Sound w/Transom SpeakersSof-Trac Mat On Swim Platform & GunwalesWireless Phone ChargingVolvo Penta 300 HP DPNo Trailer Included In Price
Specifications
| Manufacturer | Cobalt Boats |
| Model | R4 |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 11357 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 24 ft 3 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 300 HP |
| Dry Weight | 5290 lbs. (2399 kg) |
| VIN | FGER4413F526 |
| Odometer | 0 |
| Engine | Volvo Penta 300 HP |
| Propulsion | Single I/O |
| Color | Pacific Blue/Frost Grey/Ebony |
| Interior Color | Frost/Slate |
| Max Persons | 13 |
| Fuel Capacity | 50 gal. (189 L) |
| Overall Length | w/Swim Platform: 24' 3'' (7.39 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Draft | Drive Up: 19'' (0.48 m) | Drive Down: 36'' (0.91 m) |
| Bridge Clearance | w/o Bimini: 58'' (1.47 m) | w/Arch: 97'' (2.46 m) |
| Seating Capacity | 13 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Boat Certified W/Gear: 2100 lbs. (953 kg) |




















