2026 Cobalt Boats R6

2026 Cobalt Boats R6
Location:Sales + Showroom
or
Call 641-357-0127
Description
Clean Looking Boat And Room For The Whole Family! Details Include:
White Hull Side & Bottom w/Rich Ebony Accent Stripe
Summit/Frost Interior
White Folding Arch w/Bimini
Bow & Cockpit Covers
Docking Lights
Electric Adjustable Helm Seat
Snap In Seagrass Flooring
RGB Lights
Premium Sound w/Transom Speakers & Remote
Sof-Trac Mat On Swim Platform & Gunwales
Swim Platform w/Fold Down Swim Step
Wireless Phone Charging
14 Capacity
Volvo Penta 300 HP Duo Prop
No Trailer Included In Price
Specifications
| Manufacturer | Cobalt Boats |
| Model | R6 |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | 11400 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 25 ft 9 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 300 HP |
| Dry Weight | 5800 lbs. (2631 kg) |
| VIN | FGER6434H526 |
| Odometer | 0 |
| Engine | Volvo Penta 300 HP |
| Propulsion | Single I/O |
| Color | White/Black |
| Interior Color | Summit/Frost |
| Max Persons | 14 |
| Fuel Capacity | 60 gal. (227 L) |
| Overall Length | w/ Swim Platform: 25' 9'' (7.85 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Interior Width | Cockpit: 95" (2.41 m) |
| Dead Rise | at Transom: 21° |
| Bridge Clearance | w/o Bimini: 61'' (1.55 m) | w/Arch or Tower: 100'' (2.54 m) |
| Draft | Drive Up: 19'' (0.48m) | Drive Down: 35.5'' (0.90m) |
| Seating Capacity | 14 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | w/gear: 2300 lbs. (1043 kg) |
| Fresh Water Capacity | 10 gal. (38 L) |

















