2024 Cobalt Boats R6 Surf

2024 Cobalt Boats R6 Surf
$199,995
Location:Sales + Showroom
or
Call 641-357-0127
Description
Local One Owner-Bought/Serviced/Stored Here!! Details Include:
Graphite Gray Hull Side & Bottom w/Ebony Accent & Upper Hull Accent
Frost/Slate/White Interior
Black Arch w/Rotating Shade
Sof-Trac Mat Flooring
Bow & Cockpit Covers
Rear Facing Camera
Cockpit Heater w/Pullout Vent
Docking Lights
Harman Kardon Audio w/Transom Speakers
RGB Lights
PTM Rearview Mirror
Triton Board Racks
Swim Platform Lighting
Wireless Phone Charging
Swim Platform w/Swim Step
Head w/Porta Potti
Volvo Penta 350 HP FWD
No Trailer Included In Price
Specifications
| Manufacturer | Cobalt Boats |
| Model | R6 Surf |
| Year | 2024 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 11421 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 25 ft 9 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 350 HP |
| Engine Hours | 56 |
| Dry Weight | 6100 lbs. (2766 kg) |
| VIN | FGEW6013F324 |
| Odometer | 0 |
| Engine | Volvo Penta 350 HP FWD |
| Propulsion | Single I/O |
| Color | Graphite Gray/Ebony |
| Interior Color | Frost/Slate/White |
| Max Persons | 14 |
| Fuel Capacity | 60 gal. (227 L) |
| Overall Length | W/Swim Platform: 25' 9'' (7.85 m) |
| Width | Interior Cockpit: 95'' (2.41 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Draft | Drive Up: 30'' (0.76 m) | Drive Down: 36'' (0.91 m) |
| Bridge Clearance | W/O Bimini: 61'' (1.55 m) | W/Arch: 102'' (2.59 m) |
| Seating Capacity | 14 Persons |
| Fresh Water Capacity | 10 gal. (38 L) |
| Weight, Maximum Capacity | Boat Certified w/gear: 2300 lbs. (1043 kg) |

















