2017 Cobalt Boats R5

2017 Cobalt Boats R5
$79,995
Location:Sales + Showroom
or
Call 641-357-0127
Description
Clean Local Two Owner Trade! Bought/Serviced/Stored Here! Detals Include:
K.O. Red Hull Side & Hull Bottom w/White Stripe
Terra Interior
Bow & Cockpit Cover
Easy Fold Bimini
Snap In Sea Grass Flooring
LED Interior Accent Lighting (Blue)
Makassar Dash/Interior Trim Package
Swim Platform w/Swim Step
Head w/Porta Potti
Volvo Penta 300 HP Duo Prop
No Trailer Included In Price
Specifications
| Manufacturer | Cobalt Boats |
| Model | R5 |
| Year | 2017 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 11476 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 25 ft 8 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 300 HP |
| Engine Hours | 175 |
| Dry Weight | 4880 lbs. (2214 kg) |
| VIN | FGER5170B717 |
| Odometer | 0 |
| Engine | Volvo Penta 300 HP DP |
| Propulsion | Single I/O |
| Color | K.O. Red |
| Interior Color | Terra |
| Max Persons | 14 |
| Fuel Capacity | 50 gal. (189 L) |
| Overall Length | w/ Swim Platform: 25' 8'' (7.82 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Interior Width | Cockpit: 95'' (2.41 m) |
| Dead Rise | at Transom: 21° |
| Bridge Clearance | w/o Bimini: 64'' (1.63 m) | w/Bimini: 91'' (2.31 m) | w/Arch or Tower: 98'' (2.49 m) |
| Draft | Up: 21'' (.53 m) | Down: 37'' (.94 m) |
| Fresh Water Capacity | 10 gal. (38 L) |
| Seating Capacity | 14 persons |
| Weight, Maximum Capacity | w/gear: 2250 lbs. (1021 kg) |
