2014 Bennington 2275 GL

2014 Bennington 2275 GL
$34,995
Location:Sales + Showroom
or
Call 641-357-0127
Description
**Consignment Boat** Clean Local Trade! Trailer Included!
Midnight Black Panels
Ivory Interior
Bimini
Ski Pylon
Raised Helm
Garmin Depth Finder
Docking Lights
Changing Room
Dual Battery w/Switch
Speaker Lights
Cover
13 Capacity
Yamaha 115 HP 4S
2021 Tandem Axle Trailer Included In Price
Specifications
| Manufacturer | Bennington |
| Model | 2275 GL |
| Year | 2014 |
| Condition | Used |
| Stock Number | EDWARDS |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 22 ft 6 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 115 HP |
| Engine Hours | 630 |
| Dry Weight | 2260 lbs |
| Hull Material | Triple Tube |
| VIN | ETWA2235E414 |
| Odometer | 0 |
| Engine | Single Outboard |
| Propulsion | Single Outboard |
| Max Persons | 13 |
| Fuel Capacity | 24.5/31.1 gal |
| Overall Length | 24' 2" |
| Length | Pontoon: 22' 6" |
| Beam | 8' 6" |
| Maximum Power At Shaft | 250hp |
| Seating Capacity | 11-13 persons |
| Weight | 2,384 lbs - 3,064 lbs |















