2017 Crownline E4

2017 Crownline E4
$56,495
Location:Sales + Showroom
or
Call 641-357-0127
Description
Nice Clean Local Trade!! Details Include:
Bow & Cockpit Covers
Bimini
Docking Lights
In Floor Storage
Polk Audio BT Stereo
Depth Gauge
Head w/Porta Potti
Table
Snap In Sof Trac Mat
Front & Rear Ladder
Aft Wash Down
Walk Through Transom
13 Capacity
Mercruiser 6.2L 300 HP DP
Custom Heritage Tandem Axle Trailer Included In Price
Price includes a 1 years service contract on Boat, Engine and trailer -- can be extended up to 5 years for $5,995.
Specifications
| Manufacturer | Crownline |
| Model | E4 |
| Year | 2017 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 11315 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 25 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | Max: 350 HP (261 kW) |
| Engine Hours | 514 |
| Dry Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) | 5,320 lbs (2,413 kg) |
| VIN | KIS83267I617 |
| Odometer | 0 |
| Engine | Mercruiser 6.2L 300 HP |
| Propulsion | Single I/O |
| Max Persons | 13 |
| Fuel Capacity | 55 gal (208 L) |
| Overall Length | 24' 6" (7.47 m) |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Draft | Up: 24" (61 cm) | Down: 39" (99 cm) |
| Dead Rise | 19° |
| Bridge Clearance | 61" (1.55 m) |
| Dimensions | Angle of entry at bow: 39° |
| Seating Capacity | 13 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,065 lbs (937 kg) |

















