2016 Cobalt Boats R3

No longer available
2016 Cobalt Boats R3
$59,995
Location:Sales + Showroom
Description
Well Taken Care Of Local One Owner! Bought/Serviced/Stored Here! Details Include:
White w/Ebony Graphics
Tahoe Grey Interior
Bow & Cockpit Covers
Makassar Dash Trim Package
Del Mar Sport Seating
Dinette Table
Snap In Seagrass Flooring
LED Interior Accent Lighting (Blue)
Premiium Sound w/Transom Remote
Swim Platorm w/Swim Step
Transom Lighting
Dual Battery w/Switch
Volov Penta 300 HP DP
No Trailer Included In Price
Specifications
| Manufacturer | Cobalt Boats |
| Model | R3 |
| Year | 2016 |
| Condition | Used |
| Stock Number | 11470 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 23 ft 10 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 300 HP |
| Engine Hours | 295 |
| Dry Weight | 4450 lbs. (2018 kg) |
| VIN | FGER3152B616 |
| Odometer | 0 |
| Engine | Volvo Penta 300 HP DP |
| Propulsion | Single I/O |
| Color | White/Ebony |
| Interior Color | Tahoe Grey |
| Max Persons | 12 |
| Fuel Capacity | 50 gal. (189 L) |
| Overall Length | 23' 10'' (7.26 m) |
| Beam | 8' 6'' (2.59 m) |
| Dead Rise | at Transom: 21° |
| Draft | Up: 21'' (.53 m) - Down: 37'' (.94 m) |
| Interior Width | Cockpit: 95'' (2.41 m) |
| Seating Capacity | 12 persons |



















