2024 Crownline 240 SS
BLOWOUT PRICE

2024 Crownline 240 SS
$97,995
Retail Price $129,682 | Savings $31,687
Location:Sales + Showroom
or
Call 641-357-0127
Description
BLOWOUT PRICE!! Great Size With A Great Look!! Details Include:Sterling w/Onyx AccentPlatinum InteriorPlatinum Mist Snap In FlooringBow & Cockpit Covers-OnyxSoft Touch Mat On Swim PlatformBimini Top7" Garmin Touchscreen wLAKEVU G3 MapsWet Sounds Social Swim w/Transom RemoteFender ClipsDock LightsCustom Color Matched Tandem Axle Heritage Trailer w/Swing Tongue & Deluxe Wheels And Tires Included In Price
Specifications
| Manufacturer | Crownline |
| Model | 240 SS |
| Year | 2024 |
| Condition | New |
| Stock Number | 10818 |
| Availability | In Stock |
| Vehicle Type | Boat |
| LOA (Length) | 23 ft 10 in |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 300 HP |
| Dry Weight | 5075 lbs (2302 kg) |
| VIN | KIS89670F324 |
| Engine | Mercruiser 6.2L 300 HP B3 |
| Propulsion | Single I/O |
| Max Persons | 11 |
| Fuel Capacity | 43 gal (163 L) |
| Overall Length | 23' 10" (7.26 m) |
| Beam | 8' 6" (2.59 m) |
| Dead Rise | 19° |
















